Adatlap


Esettanulmány címe:
Termelésirányítási rendszer bevezetése negy méretű egyedi gépgyártó vállakozásnál.
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
Partnerünk a modernizálódó magyar gazdaság egyik nagy hagyományokkal rendelekző ismert és elismert vállalata (alapítás:1978). A vállalat tevékenysége többek között acélszerkezetek és gépvázak vízi és hőerőművek turbinái, zsilipjei és egyéb részegységei, ipari robotok és célgépek, speciális atomerőműi berendezések, nukleáris hulladéktárolók, nagy űrtartalmú folyadéktároló és nyomástartó edények és precíziós termékek gyártása. Foglakoztatotti létszám kettő telephelyen 130 fő.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
Az egyedi gyártási feladatok sajátoságai szerint az esetenként rendkívül komplex, sok részegységből és műveletből lértehozott termékek gyártás ütemezése és kapacitás tervezése rendkívül nehéz feladat a változó megbízói igények, preferenciák és a folyamatokban fellelhető bizonytalanságok miatt. A tervek végrehajtásának kontorllja, az egyes műveletek készre jelentése és az esetleges akadályok, meghibásodások hatásainak mérséklése, a helyreállítással kapcsolatos beavatkozások késlekedése jelentős mértékben rontja a teljesítmény mutatókat, míg a nem értékteremtő folyamatok részaránya jelentős. A felsorolt okok következtében a szállítási pontosság mutatói javítsára szolulnak.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A bevezetett Cloudberry MES termelésirányítási rendszer a vállalatirányítási rendszerrel interfész kapcsolaton keresztül kommunikál, így biztosítva a rendszerben használt adatok konzisztenciáját. Az igények megjelenését követően a kapacitás allokáció és a finomtervezés, gyártásütemezés a valós rendelkezéser állási adatokra épül. Az egyes műveletekhez, munkaállomásokhoz, berendezésekhez pontos költség allokálható, ami biztosítja a gyártási terület transzparens működését. A gyártáskontrolling funkció alapját az objektív gépi adatgyűjtés biztosítja, míg a tevékenységek készre jelentése és az esetleges akadályok, anomáliák jelentése az üzemi területen elhelyezett terminálokon történik. A munkák megkezdésekeor a dolgozók bejelentkeznek a műszakrend szerinti területekre, munkaállomásokra és felveszik a végrehajtandó feladatokat. A bekövetkezett események és a szükséges beavatkozások esemény eszkalációs rendszerben kerülnekk rögzítésre és továbbításra. A rendszer bevezetésével kimutathatóan, jelentős mértékben javult az erőforrások kihasználtsága és az OEE mutatók. Szintén szignifikánsan javult a szállítási pontosság és az gépeket és személyzetet is érintő teljesítmény mérő rendszer lehetővé tette egy fenntartható és kiszámítható motivációs rendszer bevezetését.